شعله ایران اسلامی آمریکایی ناو آمریکایی

شعله: ایران اسلامی آمریکایی ناو آمریکایی نیروهای مسلح عملیات آزادسازی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری پروژه‌ای جهت نابودی سینما در حال شکل‌گیری است/ واکنش‌ها بعضی سینماگران پوپولیس

ابوالحسن داوودی کارگردان فیلم «هزارپا» گفت: ««هزارپا» یک کمدی تفاوت دارد و لحن و قصه فیلم جهت مخاطب تازه خواهد بود. «هزارپا» از کارهای قبلی من گرم‌تر و جذاب‌تر

پروژه‌ای جهت نابودی سینما در حال شکل‌گیری است/ واکنش‌ها بعضی سینماگران پوپولیس

ابوالحسن داوودی: پروژه ای جهت نابودی سینما در حال شکل گیری است/ واکنش‌ها بعضی سینماگران پوپولیستی شده است است

عبارات مهم : سینما

ابوالحسن داوودی کارگردان فیلم «هزارپا» گفت: ««هزارپا» یک کمدی تفاوت دارد و لحن و قصه فیلم جهت مخاطب تازه خواهد بود. «هزارپا» از کارهای قبلی من گرم تر و جالب تر هست. البته باید فیلم نمایش داده شود و مورد قضاوت قرار بگیرد.»

ابوالحسن داوودی از معدود کارگردانان حوزه کمدی است که از سال ها قبل تا به امروز در آثارش طنزی روان را همراه با مباحث اجتماعی به تصویر می کشد. «هزارپا» اثر تازه داوودی یک کمدی پر بازیگر با داستانی از دوران جنگ و دهه 60 هست. داوودی این فیلم را به سی وششمین جشنواره ملی فیلم فجر نداد، لیکن انتقاداتی به این مناسبت سینمایی دارد که قابل تامل هست. «هزارپا» اثر تازه ابولحسن داوودی قرار است از عید فطر در سینماهای کشور اکران شود. داوودی در گفت وگو با اعتمادآنلاین علاوه بر این فیلم راجع به مباحث متفاوتی هم صحبت کرده که در ادامه خواهید خواند:

پروژه‌ای جهت نابودی سینما در حال شکل‌گیری است/ واکنش‌ها بعضی سینماگران پوپولیس

قرارداد فیلم «هزارپا» در شورای صنفی نمایش ثبت شد و قرار است این اثر به زودی اکران شود. با توجه به شروع مسابقه های جام جهانی و همزمانی پخش فیلم با این بازی ها مشکلی را جهت «هزارپا» و فروش آن متصور نیستید؟

از آنجا که دوره ا ی در تصمیمات صنفی نقش داشته ام و بر اساس تجربیاتم دراین زمینه، اعتقاد دارم که متولیان شورای صنفی باید جهت جلوگیری از ضرر و زیان فاحش فیلم هایی که در وقت مسابقه های فوتبال نمایش داده می شوند تمهیداتی را در نظر بگیرند تا در ایامی مانند عید فطر که از قدیم یکی از بااهمیت ترین دوره های نمایش فیلم های سینمایی بوده به فیلم ها آسیبی وارد نشود. تصمیم گیری اخیر راجع به نمایش بازی های فوتبال قطعا خسارت هایی را به فیلم هایی که نمایش آنها در این وقت شروع می شود وارد می کند.

نمونه آن فیلم هایی شبیه به «هزارپا» است که در اوایل اکران خود با نمایش این بازی ها تقابل دارند. روزهای اول نمایش یک فیلم در سینماها اوج فروش آن اثر است و قطعا تقابل این دو مناسبت با هم جهت فیلم اکران شده است خسارت بار خواهد بود. با توجه به این شرایط شورای صنفی باید همانند دیگر کمک هایی که در اکران ماه مبارک رمضان انجام می دهد و به عرف هم تبدیل شده است دراین مورد هم تمهیداتی را جهت برطرف خسارت فیلم ها اعمال کند، تا فیلم ها نمایش بهتر و بیشتری داشته باشند.

ابوالحسن داوودی کارگردان فیلم «هزارپا» گفت: ««هزارپا» یک کمدی تفاوت دارد و لحن و قصه فیلم جهت مخاطب تازه خواهد بود. «هزارپا» از کارهای قبلی من گرم‌تر و جذاب‌تر

البته من از قبل در جریان این تقابل بودم، اینکه نمایش فیلم ما با بازی های جام جهانی هم وقت خواهد بود و تلاقی به وجود خواهد آمد، ولی اگر در این وقت هم فیلم اکران نشود به ماه محرم برخورد می کنیم و طبعا با توجه به وقت تولید فیلم، اکران مناسب را از دست می دادیم.

با توجه به خبرهایی که از فیلم انتشار یافته می توان تصور کرد که با یک کمدی متفاوت روبرو خواهیم بود. ولی اگر قرار باشد به صورت تخصصی به ژانر و قصه ای که روایت می شود نگاه کنیم این پرسش پیش می آید که مخاطبان سینما با چه فیلمی روبرو خواهند شد؟ «هزارپا» چه شباهتی به آثار قبلی ابوالحسن داوودی دارد؟

«هزارپا» یک کمدی تفاوت دارد و لحن و قصه فیلم جهت مخاطب تازه خواهد بود. «هزارپا» از کارهای قبلی من گرم تر و جالب تر هست، البته باید فیلم نمایش داده شود و مورد قضاوت قرار بگیرد.

پروژه‌ای جهت نابودی سینما در حال شکل‌گیری است/ واکنش‌ها بعضی سینماگران پوپولیس

سوژه فیلم راجع به اتفاقات دهه 60 و شرایط جنگ هست، ولی جنس آن در مقایسه با فیلمی مثل «نهنگ عنبر» متفاوت هست. تلاش کردم به شاخصه های دیگری که در آن دوران رخ داده توجه کنم. چیزی که در «هزارپا» اهمیت دارد شیوه پرداخت و گرمی روایت است.

نزدیک به 37 یا 38 بازیگر در این فیلم حضور دارند که هر کدام نقش خاص خود را ایفا می کنند و روایت کننده شخصیت هایی متفاوت در فیلم هستند. اعتقاد دارم در بین کارهایی که کرده ام این اثر شاخصه ها و تفاوت های بسیاری با بقیه دارد.

ابوالحسن داوودی کارگردان فیلم «هزارپا» گفت: ««هزارپا» یک کمدی تفاوت دارد و لحن و قصه فیلم جهت مخاطب تازه خواهد بود. «هزارپا» از کارهای قبلی من گرم‌تر و جذاب‌تر

ابوالحسن داوودی را به عنوان یک فیلمساز مستقل می شناسیم. تغییراتی که امروز در ساختار اقتصادی سینما به وجود آمده از ورود پولأ های عجیب و غریب گرفته تا انتشار دستمزدهای نجومی جهت بازیگران تا چه حد روی کار شما تاثیر گذاشته است؟ ورود چنین پول هایی در سینما حاوی چه پیامی است و چه مشکلاتی را جهت سینمای مستقل به وجود خواهد آورد؟

شخصاً به مخالف خوانی و ناامیدی و تئوری توطئه در حرفه ام اعتقادی ندارم، ولی در این زمینه کاملا خطر را حس می کنم. احساس می کنم که پروژه ای جهت نابودی سینما در حال شکل گیری است و اگر این اتفاقات ادامه پیدا کند به زودی شاهد تعطیلی سینمای ملی خواهیم بود.

اگر مسئولین صنفی و قانون گذاران سینما به این مهم توجه نکنند شاهد بروز اتفاقاتی خواهیم بود که به نابودی سینما منجر خواهد شد. متاسفانه می بینم که مسئولان دولتی و کسانی که جهت سینما تصمیم گیری می کنند به این معضل بی توجه اند و نمونه های آن را آشکارا ندیده می گیرند. مثلاً می شنویم محصولی سینمایی در حال تولید است که در آن از اغلب اشخاص مشهور سینما هم دعوت شده است است.

پروژه‌ای جهت نابودی سینما در حال شکل‌گیری است/ واکنش‌ها بعضی سینماگران پوپولیس

در این میان از رقم هایی پرده برداشته می شود که بسیار فراتر از قیمت های روز سینماست. خود من به صحبت های اهالی سینما که گوش می کنم گاهی از پیشنهادهای میلیاردی می شنوم. بازیگر شاخصی جهت من تعریف می کرد که به او حضور در نقشی پنج جلسه ای را پیشنهاد داده اند و جهت آنکه این بازیگر نقش را رد نکند رقمی اوج به او ارائه داده بودند تا نتواند بهانه ای بیاورد.

این بازیگر می گفت قبل از آنکه دهان باز کند، قراردادی با دوبرابر رقمی که جهت رد کردن در ذهن داشته، مقابلش گذاشته اند و با او قرارداد بسته اند. این یک زنگ خطر است و آدم را یاد جمله معروف پدرخوانده می اندازد. این افراد پیشنهادی می دهند که هیچ کس توان رد کردن آن را نداشته باشد!

همه ما در این 40 سالی که از انقلاب می گذرد به این عنوان واقفیم که سینمای ما سینمایی تک محصولی هست. اینجا نه کمپانی داریم و نه سیستم صنعتی خاص ای وجود دارد و بخش عمده هویت و ارزش سینمای ما در اختیار همین تولیدات تک محصولی است.

اگر این جریانات ادامه پیدا کند، این گرانی لجام گسیخته و تولید بی حد وحصر باعث تعطیلی و کم کردن تولید آثار مستقل در بخش شخصی خواهد شد. در حال حاضر این نظام اقتصادی چهل ساله در سینمایی که درطول این سال ها به مشکل روی پای خودش ایستاده به سمت بحران رفته هست. همین سینما مجبور شده است سرمایه اش را از نهادهای خاص تامین کند و یا به پول های عجیب غریب و بدون منبع متوسل شود.

اگر این داستان ادامه پیدا کند باید به زودی کرکره سینما ی مستقل و بخش شخصی را پایین بکشیم و همه چیز را تعطیل کنیم. تعجب من این است که آیا مسئولان دولتی به این نفوذ خسارت بار و نابودکننده توجه نمی کنند؟ آیا مراجع صنفی چون شورای عالی تهیه کنندگان و کانون کارگردانان نسبت به این پدیده بی توجه هستند؟

نکته حیرت آور دیدن صورت هایی شاخص در ترویج چنین محصولاتی هست. این افراد غالباً موجه اند و گاه مسئولیت های اساسی در برگزاری بااهمیت ترین جشنواره ها را در بخش های متفاوت سینما بر عهده دارند. مجموع این داستان جهت من یک علامت سئوال هست؛ اینکه ادامه این روند چه بر سر سینمای کشور عزیزمان ایران خواهد آورد؟

ما این فعالیت را در تلویزیون هم شاهدیم؛ اینکه به تدریج تلویزیون در انحصار این سرمایه ها قرار می گیرد و حاصل کارشان این است که محصولات و پروسه تولید را گران کنند.

در روزهای گذشته بحث شرکت در مراسم افطاری مدیر جمهور و یا تحریم آن داغ بود. تعدادی از بازیگران و صورت های معروف در این مراسم حضور پیدا کردند و تعدادی هم این دعوت را رد کردند. نظر شما نسبت به این اتفاقات و موضع گیری های بازیگران و صورت های معروف نسبت به پرسشها سیاسی از این دست چیست؟

اعتراض به بی عدالتی و ناحقی حق هر ایرانی هست، ولی نخبگان هنگامی که اعتراض می کنند طبعاً باید سنجیده تر عمل کنند. این شکل از اعتراض غیر از دودستگی و بحران عارضه دیگری ندارد. کسی که اعتراض می کند باید با شهامت از شهرت و نفوذش استفاده کند. چنین افرادی باید حضور پیدا کنند و نظرشان را مستقیم و بی پروا ابراز کنند.

قهرکردن آن هم درشرایطی که یک سال قبل اکثریت همین دوستان با حرارت به مدیر جمهور محبوبشان رأی داده اند عجیب و غریب هست. این نوع واکنش‌ها معقول نیست. بسیاری از رفتارها و اظهارنظرهایی که در سال های اخیر از سوی سلبریتی ها و بازیگران درجه دوم و سوم در اینترنت دیده شده است مضحک است.

این افراد در برخورد با تناقضات سیاسی دچار افراط و تفریط هستند و از منطق رفتاری واقعی خود فاصله گرفته اند. شاید دلیلش این باشد که ما جنبه استفاده از اینترنت را نداریم . شخصاً هیچگاه این فضا را دوست نداشته ام و کمتر در آن حضور پیدا کرده ام. یک جور واکنش‌ها پوپولیستی در دنیای مجازی حاکم شده است که در مواقع خاص و در شرایط بحرانی آن را به خوبی می توان دید. عقیده دارم که هنرمند یا نباید وارد سیاست شود و یا اگر وارد این حوزه شد، باید با تعمق و تفکر بیشتری راجع به آن اظهار نظر کند.

افرادی که هر روز رنگ عوض می کنند و خود را طرفدار محرومان توصیف می کنند و پست های اینستاگرامی و فیس بوکی و تلگرامی ارزش را با این مضمون پر می کنند همان کسانی هستند که به ظاهر طرفدار محرومان هستند ولی زندگی بسیار متفاوتی نسبت به آنها دارند.

اگرچه به شخصه به فاصله طبقاتی معترض هستم و اعتقاد دارم این حق طبیعی همه است که خوب زندگی کنند، ولی مخالف موج سواری هستم. ناتوانی دولتی ها در بسیاری از زمینه های مهم اجتماعی و سیاسی کاملاً آشکار هست، ولی هنگامی که بحران های عمیق پیش رو و تناقض های قدرت را در سیاست حاکم می بینیم، این جهت گیری های عوامانه و وقت طلبانه پسندیده نیست. البته اگر کمی دقیق تر شویم معلوم خواهد شد که ریشه این هجمه ها به دولت و دولتی ها از کجا نشات می گیرد. من به شخصه نمی توانم بپذیرم که بعضی اهالی سینما تا این حد نگاهشان به پرسشها سیاسی و اجتماعی و تناقضاتی که در اطراف آنها وجود دارد، سطحی نگر و پوپولیستی شده است باشد.

واژه های کلیدی: سینما | نمایش | بازیگر | سینمای | سینمایی | بازیگران | سینماگران | سینماهای کشور

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog